58 53 27 39
64 039 28
info@bohemiantravel.ee

Toompuiestee 17a, III korrus
10137 Tallinn
ER 1117

KVALITEEDISTANDARD GRUUSIA REISIDELE

GRUUSIA: lennureisid

11 päeva 27.097.10 al 749 €
11 päeva 11.21.10 al 749 €
11 päeva 4.14.04 al 769 €

2021.

11-päevane lennureis Gruusiasse:
Thbilisi, Bathumi ja Musta mere rannik, Khuthaisi, Signagi, Bordžomi, Mtshetha, Mestia maaliline mägiküla, Gruusia sõjatee, Rabati kindlus,
Vardzia koobasklooster, veinidegusteerimine,
rahvuslik õhtusöök talus, rahvatants,
maasturitega retk läbi kõrbe Davit-Garedža kloostri juurde,
matk mägedes kohaliku giidiga, Bathumi botaanikaaed.

Reisikava:


1. päev

Tallinn Khuthaisi

Meie reis algab lennuga Tallinnast Khuthaisisse. Sealt edasi sõidame bussiga Thbilisisse ja jääme oma esimesele öömajale.


2. päev

Thbilisi

Täna alustame Gruusia pealinna – maagilise Thbilisi avastamist. „Thbili“ tähendab gruusia keeles „soe“ ja viitab raviomadustega kuumaveeallikatele, mis olid legendi järgi linna rajamise ajendiks. Ent soe ei ole siin mitte ainult maapõuest voolav vesi, vaid ka kohalike elanike soojus ja külalislahkus on igati linna nime väärilised. Nimelt usuvad grusiinid, et iga külaline on kingitus jumalalt. Seejuures pole Gruusia külalislahkus pealiskaudne viisakus, vaid südamlik soojus, mis avaneb siis, kui siinse kultuuri ja eluoluga lähemalt tutvust teha. Teemegi algust, jalutades mööda uhke Kura jõe kaldaid ja imetledes ümberkaudset mägedesiluetti. Meie teele jäävad linna „süda ja hing“ – Narikala kindlus; kümned kirikud ja katedraalid, eesotsas iidse Metheki templiga; ja kõige eelnevaga huvitavas sümbioosis vahelduv kaasaegne arhitektuur, mida kroonib LED-tuledega kaunistatud grandioosne Rahu sild. Vabal ajal tasub teil kindlasti külastada mõnda Tbilisi kuulsatest raviomadustega sulfurvannidest, et kohalike kombel kuumaveevanni ja massaažiga keha ja meelt lõõgastada.

Õhtul ootab soovijaid Gruusia rahvatantsude etendus.


3. päev

Gruusia sõjatee, Ananuri, Gergeti

Edasi kulgeb meie sõit mööda iidset Gruusia sõjateed, millel on läbi aegade rännanud nii kaupmehed, sõdurid kui vallutajad ja mida on oma teostes ülistanud mitmed poeedid ja kirjanikud. Rohkem kui 2000 aasta vanuselt teelt avanevad vaated majesteetlikele Kaukasuse mägedele, sametistele nõlvadele, idüllilistele lambakarjadele, kiirevoolulistele jõgedele, maalilistele järvedele ja lumistele mäetippudele. Peatume türkiissinise Zhinvali järve kaldal asuva Aranuri kindluse juures, et jalutada ümbritsevas looduses ja kuulata lugusid Gruusia ühe müstilisema koha kohta. Nimelt räägitakse, et Zhinvali veehoidla peidab endas veealust kirikut, mis üksnes veetaseme alanedes taas maapinnale kerkib. Neil, kel õnnestub ujudes kiriku tornini sukelduda ja selle kella lüüa, pidavat kõik südamesoovid täide minema.

Viimaks jõuame Gergeti kloostrisse – rohelusega kaetud künka tipul asuv klooster on üleni mägedest ümbritsetud ja pakub kirjeldamatult kaunist vaatepilti. Lumised mäetipud, mäekülgi valgustavad päikesekiired ja kloostritornide ümber tiirlevad pilvetutsakad teevad Gergetist ühe Gruusia tuntuima sümboli, mis tänu oma isoleeritud asukohale oli keskajal tähtsate reliikviate hoiupaigaks.

4. päev

kõrbes ja Davit-Garedža klooster,
Signagi, rahvuslik õhtusöök

Sõidame Gruusia suurimat regiooni – Kakheti piirkonda avastama. Eelkõige viinamarjaistanduste ja veinitootmise poolest tuntud regioon on ainulaadne ka oma poolkõrbelise maastikuga alade poolest. Soovijatel on võimalus maasturitega mööda kõrbemaastikku sõita, et siis ühiselt Davit-Garedža kloostrit külastada. Aserbaidžaani piiri ääres asuv kompleks koosneb kokku 19 keskaegsest kloostrist ja ligikaudu 5000 mungakongist, mis on kaunistatud haruldaste freskodega ning ümbritsetud põnevate lugude ja legendidega.

Edasi sõidame Signagisse, mida tuntakse ka kui Armastuse linna. Viimast seetõttu, et just siia loodi Gruusia esimene kabel, kus noorpaarid saavad end ööpäevaringselt laulatada. Imelised vaated Alazani orule ja Kaukasuse lumistele tippudele ning munakivisillutisega tänavad ja puidust nikerdustega fassaadid mõjuvad tõepoolest romantiliselt, meelitades siia igal aastal sadu noorpaare.  


5. päev

veinidegusteerimine, Bodbe, Mtshetha

Jätkame rikkaliku pärandiga Kakheti piirkonna avastamist. Täna on soovijatel võimalik kohalikke veine degusteerida. Kusjuures Gruusiat peetakse maailma vanimaks veinitootjaks ja maa alla kaevatud hiiglaslikes savist kvevrides valmistatud veine toodetakse siiani tuhandeid aastaid kestnud meetoditel. 

Edasi sõidame Püha Ninole pühendatud Bodbe kloostrisse. Legendi järgi nägi kuningas Miriani unes, kuidas neli tähte lendasid üle nelja Gruusia mäe ja üks neist langes Bodbe lähedal. Seejärel olevat Gruusiasse ristiusu toonud Püha Nino läinud Bodbesse, sinna risti maha pannud ning elanud seal äärmiselt askeetilikes tingimustes kuni oma surmani. Hiljem ehitati Nino telgi kohale klooster, mille altari alla naine maeti.

Õhtuks jõuame Aragvi ja Kura jõgede liitumispunktis asuvasse Mtshethasse, mis on üks Gruusia vanimaid linnu. Endise pealinnana asub siin mitmeid olulisi vaatamisväärsusi, eesotsas võimsa Svetitskhoveli katedraali ja mäetipul kõrguva Džvari kirikuga, mille juurest avaneb kogu linna imelisim vaade oru põhjas voolavate erivärviliste jõgede kohtumispaigale.


6. päev

Rabati kindlus, Vardzia koobaskloster

Täna ootab soovijaid üks Gruusia külastatumaid paiku – Vardzia klooster. Kõrgesse kaljusse rajatud koobaslinn Vardzia ehitati 12. sajandil selleks, et kuningriiki kardetud mongolite vallutuste eest kaitsta. Maa-alusesse pühamu- ja kindlusekompleksi kuulus valmides 13 korrust, 6000 ruumi, troonisaal ja suur kirik maapealse kellatorniga. Ehkki vaenlaste ees võitmatu, hävis enamik linnast õnnetuseks maavärinas. Huvilistel on võimalik külastada umbes 300 säilinud ruumi, keskaegsete freskodega kirikut ja maa-aluseid koridore ning kuulata siin alaliselt elavate munkade imekspandavaid lugusid Vardzia hiilgeaegadest.

Edasi sõidame soovijatega maapealsesse, kuid mitte sugugi vähem muljetavaldavasse Rabati kindlusesse. Omal ajal palju hävitavaid vallutusi näinud suursugune kindlusekompleks on hiljaaegu taastatud ja sinna kuuluvad kuldse kupliga Ahmadiyya mošee, minarett, Jakeli palee, sünagoog, õigeusu kirik ja kaitsemüüride labürint. Tänapäeval peetakse Rabati kindlust eri rahvuste ja uskude vahel mõjuvaks sallivuse ja rahu sümboliks.


7. päev

Bordžomi, Khuthaisi

Varahommikul viib tee meid Gruusia kaubamärgina tuntud mineraalvee lätetele – Bordžomi linna, kus vulkaanilist päritolu tervistavate omadustega mineraalvett on tarvitatud juba tuhandeid aastaid. Tervise ja ilu otsinguil on siia puhkama sõitnud mitmed valitsejad läbi aegade ja nii asuvad Bordžomis näiteks endine Romanovite palee ja mahajäetud nõukogudeaegne sanatooriumikompleks. Ent ka tänapäeval on Bordžomi armastatud tervisekuurort, kus on võimalik vabas õhus termaalvanne nautida ja otse linnatänava kraanist sooja mineraalveega janu kustutada.

Edasi ootab meid Gruusia suuruselt kolmas linn Khuthaisi, millest lausa õhkub vana-maailma šarmi – purskkaevud, linnapargid, kirikud, nikerdatud fassaadid ja retrohõngulised kohvikud. Vabal ajal tasub teil kindlasti külastada Khutaisi Rohelist basaari – turgu, mis võlub nii oma arhitektuuri, kui värviliste puuvilja-, juurvilja-  ja maiustuselettidega. See on ka hea koht, kus proovida „Gruusia Snickersiks“ kutsutud churchkhelat.


8. päev

Motsameta klooster, Mestia

Hommikupoolikul külastame Motsameta kloostrit, mille nimi tähendab tõlkes „piinatud“. Nime andsid kloostrile seda araablaste eest kaitstes märtrisurma surnud vennad David ja Konstantin, kes hiljem Gruusia Õigeusukiriku poolt pühakuteks kuulutati ja kloostri müüride vahele maeti. Legend räägib, et kes suudab vendade säilmete all asuvast tunnelist nii läbi minna, et ta kordagi selle seinu ei puuduta, selle soov läheb täide.

Pärastlõunal jõuame Gruusia kõige mägisemasse ja ehk ka kõige omapärasemasse kanti – Svanetisse. Kohalikud – svani rahvas – on hästi tuntud üle terve Gruusia: sõltumatud „mägede lapsed”, kellel on oma keel (kuigi kirjakeel puudub) ja tavad ning kes oma põikpäise iseloomuga on gruusia folkloori läinud. Külastame Svaneti pealinna - looduskaunisse mäeorgu peidetud Mestiat. Siin on kokku kasvanud minevik ja tänapäev, uute majade kõrval kerkivad keskaegsed sugukonnatornid, ja lehmad on tavaline nähtus linnatänaval.


9. päev

matk Svaneti mägedes, Bathumi

Alustame päeva mõnusa matkaga Gruusia maagilises looduses, imetleme teele jäävaid mägijärvi, rohelusest pakatavaid nõlvu ning kõikjale avanevaid maalilisi vaateid.

Hilisõhtuks jõuame Bathumisse – Gruusia modernse arhitektuuri mekasse, mis kontrastiks iidsetele kloostritele ja ajaloolistele linnadele pakub hoopis teistsuguseid elamusi. Jalutame mööda Bathumi melurohkeid tänavaid ja naudime linna omapärast arhitektuuri, mis oma kõrghoonete, vaaterataste, plinkivate tulede ja värvilise valgustusega meenutab kohati nii Nizzat kui Las Vegast.


10. päev

Bathumi ja Musta mere rannik,
botaanikaaed

Hommikul jätkame Bathumi avastamist. Meie teele jäävad kõikvõimalikud põnevad hooned, alustades delfiinikujulisest õnnepaleest ja tagurpidi pudeli kujulisest kohtumajast ning lõpetades 200-meetri kõrguse Bathumi torniga, mille 27. korruse sisse on ehitatud kaheksast kapslist koosnev vaateratas.

Ent ei tasu unustada, et Bathumit kutsutakse ka Musta mere pärliks ja enne modernse arhitektuuri buumi, oligi see tuntud eelkõige kuurortlinnana. Pärast jalutuskäiku linnas suundume Bathumi kuulsate randade äärde, et ilusa ilma korral päikest võtta, supelda ja rannamõnusid nautida. Soovijatel on võimalik külastada ka mere ääres asuvat Bathumi botaanikaaeda. Üle saja aasta vanune botaanikaaed on tuntud oma unikaalse subtroopilise taimestiku, sukulentide, palmide, igihaljaste sekvoiade, 125-aastaste suureõieliste magnooliate, Jaapani aedade, romantiliste jalutusradade ja imeliste merevaadete poolest.  

Õhtuks sõidame taas Khuthaisisse, kus jääme reisi viimasele öömajale.

11. päev

Khuthaisi Tallinn

Varahommikul väljub meie tagasilend Tallinna ja juba lõunaks oleme tagasi kodus.

Gruusia lennureisid: Bohemian Traveli kvaliteedistandard

Liinilend Wizz Airiga TallinnKhuthaisi ja tagasi

Käsipagas vastavalt Wizz Airi kehtivatele normidele;
hetkel 10 kg mõõtudega kuni 40x30x20 cm

Üheksapäevane programm Gruusias: Thbilisi, Khuthaisi, Bathumi, Signagi, Mestia mägiküla, Mtshetha, Bordžomi, maaliline Gruusia sõjatee, Bodbe ja Motsameta kloostrid, maasturitega retk läbi kõrbe Davit-Garedža kloostri juurde, Rabati kindlus, Vardzia koobasklooster, Bathumi botaanikaaed, matk Svaneti mägedes kohaliku giidiga, rahvuslik õhtusöök talus, rahvatants, veinidegusteerimine

Eestikeelsed linnaekskursioonid: Thbilisi, Khuthaisi, Bathumi, Signagi, Mestia, Mtshetha, Bordžomi

Kõik ööd hotellides
Kõik hotellid umbes 2* tasemel
Kahekohalised toad
WC ja dušš alati igas toas

Hommikusöök iga päev (v.a tagasilennu päev)

Bussis on konditsioneer
Võimalus valida istekoht bussis

Lisatasu eest:

Reisikindlustus
Äraantav pagas:
10 kg mõõtudega kuni 110x140x170 cm

25 €

20 kg mõõtudega kuni 110x140x170 cm

50 €

Rahvatantsu etendus

16 €

Maasturitega retk läbi kõrbe Davit-Garedža kloostri juurde

45 €

Rahvuslik õhtusöök talus

28 €

Veinidegusteerimine:
täiskasvanu

16 €

laps kuni 17 a (k.a)

13 €

Rabati kindluse külastus

8 €

Vardzia koobaskloostri külastus

12 €

matk Svaneti mägedes kohaliku giidiga

8 €

Bathumi botaanikaaia külastus

12 €

Muuseumipiletid jms